Gyógyító jelenlét

Gyógyító jelenlét – avagy mindfulness

Jelen lenni az életünkben, testünkben, a pillanatban ritka jelenség, pedig fantasztikus eredményeit figyelték meg, többek között a fájdalmak érzékelésének területén.

A fájdalom fontos jelzőrendszer. Rendellenességet, sérülést, traumát jelez. A nyugati társadalmak azt tanulták meg, hogy automatikusan a gyógyszeres dobozhoz forduljanak, hogy a pirulák minél előbb tüntessék el  – a tünetet.

A fájdalom oka azonban ott maradhat. Elnémítva tovább élhet, terjedhet, súlyosbodhat az ok, ami a tüneti kezelés miatt nem derül ki. Ha ezt ráadásul rendszeresen tesszük, akkor a gyógyszerek mellékhatásai még további károsodásokat is okozhatnak. Sok ebben a feltétes mód, de ugye mindnyájan tudjuk, hogy valami mást kellene tenni, de mit?

A mindfulness

Elsődleges megelőzésről akkor beszélünk, ha még nincs tünetünk, és nem is szeretnénk, hogy legyen. A másodlagosról pedig akkor, ha már voltak tüneteink, kezelést is kaptunk, és nem szeretnénk, ha újra kiújulnának a betegségeink, vagy csökkenteni szeretnénk a kockázatot, éppen ezért találtam fontosnak, hogy mellműtöttek is ismerkedjenek meg ezzel a módszerrel is. Amit megtehetünk a mellrák megelőzéséért, ami saját lehetőségünk, az egyben felelősségünk is.

Évtizedekkel ezelőtt Amerikában indult el egy olyan kezdeményezés, amely az emberi tudatot használja fel arra, hogy megpróbálja kontrollálni, ami testünkben zajlik, ideértve a fájdalomérzetet is. Angol néven mindfulness, amit a magyar fordításokban és gyakorlati alkalmazásban a tudatos jelenlét, éber figyelem, éber tudatosság és tudatosság megnevezéssel is illettek.

A módszer megalkotója, Jon  Kabat-Zinn, akinek hivatalosan is sikerült elfogadtatnia módszerét el az egészségügyi ellátással, amit főként szív- érrendszeri betegek és daganatos betegek kiegészítő terápiájaként alkalmaznak. A különböző alkalmazások gyakorlati tapasztalatait és eredményeit a tudat és test közötti kapcsolat kutatásában is felhasználják.

A szívből jövő élet gyakorlása

A tudatos jelenlét az ítélkezéstől mentes létezésre, a jelen lét megélésére alapoz, ehhez rendel meditációs és jógagyakorlatokat, amelyek hozzásegítik a tanulót az éber állapot eléréséhez. Tudatunknak a testünkre gyakorolt hatását senki sem tagadja, hiszen számos kísérlet, többek között a híres placebo kísérletek is igazolják ezt a jelenséget. Ebből kiindulva a benső megélés és az ösztönös reakciók megfigyelése és megváltozatása egy fontos lépés az öngyógyító, fájdalomcsillapító folyamatok beindításában, az életminőség javításában

Jon Kabat-Zinn bárki által elsajátítható, egyszerű gyakorlatokat dolgozott ki, amelyeket a Bárhová mész, ott vagy című könyvében olvashatunk. A könyv bevezetőjében így írja le módszer a lényegét: „Az éber figyelem tehát nem áll ellentétben egyetlen hitrendszerrel vagy hagyománnyal sem – legyen az akár vallásos, akár tudományos – és nem is próbál ránk tukmálni semmit, különösen nem egy új hitrendszert vagy ideológiát. Egyszerűen egy gyakorlatias módja annak, hogy jobban kapcsolódjunk lényünk teljességéhez az önmegfigyelés, az önkutatás és az éber, figyelmes cselekvés módszeres folyamata révén. Ebben nincs semmi rideg, analitikus vagy érzéketlen. Az éber figyelem gyakorlására sokkal inkább a lágyság, a megbecsülés és a táplálás jellemző. Másképpen talán „szívből jövő életnek” nevezhetnénk.”

Életünk irányítása és a robotpilóta

John Kabat-Zinn első könyvében, a Full Catastrophe Living (Katasztrofális élet) életvitelünket egy robotpilótáéhoz hasonlítja, amikor átadjuk az irányítást valóságunk felett, és hagyjuk, hogy sodorjanak az események, elvárások, száguldjon velünk testünk űrhajója. Hogy mi történik közben Velünk, a bennünk élő önmagunkkal, ezt a kérdést kevesen tesszük fel magunknak, ha mégis, többnyire már csak akkor, mikor valami meghibásodik: betegek leszünk, fizikai vagy lelki trauma ér bennünket.

De vajon így kell-e lennie, vagy van rá módszer, hogy még a rohanó világ közepette is képesek legyünk mélyebben megélni, megérteni, elfogadni és befolyásolni a bennünk és körülöttünk zajló folyamatokat?

  • John Kabat-Zinn meditációs programja segíti a figyelem befelé fókuszálását, légző- és jógagyakorlatokkal kiegészítve. Arra alapoz, hogy ha felismerjük, hogy bizonyos külső hatások milyen belső érzeteket; például frusztrációt, haragot, fájdalmat generálnak, akkor kialakíthatjuk a viszonyunkat hozzájuk. Először csak figyeljük, rátekintünk belső világunkra, végigmegyünk a valódi okok útján, nem ragadunk le a felületes érzeteknél, és azt mondjuk: most izgatott lettem, most szomorú, mi okozta ezt valójában? Összerándult a gyomrom, megfájdult a fejem – kimondjuk, megfogalmazzuk, amit érzünk. Nem kell az okokat keresni, bármilyen furcsán is hangzik, egy csomó minden magától bukkan fel a meditációnak nevezett csendes belső megfigyelési folyamatban.
  • Újabb nagy lépés, amikor nem csak megnevezni, de elfogadni is képessé válunk mindazt, ami bennünk zajlik. A legtöbbször ugyanis ellenállunk. Fáj? Megfeszülünk. Dühösek leszünk? Ökölbe szorul a kezünk, felmegy a vérnyomásunk. A harag, a meg nem bocsátás állandó keserűség keménysége például a szív- érrendszeri megbetegedések melegágya. Mindezt a belső ellenállást, keménységet, amivel körülvesszük a negatív hatásokat és érzéseket, őszinte elfogadássá fordítani óriási megkönnyebbülés, elernyedés, önátadás, ami szinte azonnali kellemes érzéssel tölt el bennünket.
  • Ehhez egy óriási eredmény, ha az ítélkezéstől mentes állapotot elérjük. A meditációs folyamat során az első hatalmas felismerés az, hogy szinte nincs olyan gondolat vagy impulzus, amire ne reagálnánk ösztönösen pozitív vagy negatív érzelemmel. Szocializációnk szerves része az, hogy mindennek helye van valamilyen polcon, és mi oda is rakjuk őket tudattalanul. Ha ezt észleljük, tudatossá válik bennünk, nem kell hibásnak éreznünk magunkat, egyszerűen csak engedjük el.
  • Könnyebb az elengedés, megbocsátás, szeretet átélése önmagunkkal vagy másokkal szemben is, ha gyakoroljuk a hálaadást. Vegyük számba, mi mindennek vagyunk birtokában, ami nem is annyira természetes. Hosszú ideig mozgássérültek mellett dolgoztam, így minden nap tudatosíthattam magamban, hogy tudok mozogni, és számomra nem kérdés az, amit oly sokan soha az életükben nem tapasztalhatnak meg. De nézzük csak József Attila Óda című versét, amelyben a test csodáit, a biológia profánnak gondolt folyamatait a varázslat szintjére emeli:

Vérköreid, miként a rózsabokrok,
reszketnek szüntelen.
Viszik az örök áramot, hogy
orcádon nyíljon ki a szerelem
s méhednek áldott gyümölcse legyen.
Gyomrod érzékeny talaját
a sok gyökerecske át meg át
hímezi, finom fonalát
csomóba szőve, bontva bogját –
hogy nedűid sejtje gyűjtse sok raját
s lombos tüdőd szép cserjéi saját
dicsőségüket susogják!

Az örök anyag boldogan halad
benned a belek alagútjain
és gazdag életet nyer a salak
a buzgó vesék forró kútjain!

Hullámzó dombok emelkednek,
csillagképek rezegnek benned,
tavak mozdulnak, munkálnak gyárak,
sürög millió élő állat,
bogár,
hinár,
a kegyetlenség és a jóság;
nap süt, homályló északi fény borong –
tartalmaidban ott bolyong
az öntudatlan örökkévalóság.

A fizikai gyakorlatok segítik a testünkkel való kapcsolat intenzívebbé tételét. Ha úgy tekintünk magunkra, hogy minden csoda: amint a szívünk fáradhatatlanul újra dobban értünk, ahogy a lábunk mozdul, a szemünk a világ színeit és formáit közvetíti számunkra, nekik is hálát mondhatunk. Legjobb, ha innen indulunk.

Így válik a testünk, ez csodaforrás őszinte társunkká, és mi a szeretetteljes részvéttel állandó együttlétben élhetünk vele, meghallhatjuk hangját, segíthetünk neki.

 

Mire jó mindez?

Nos, a mindfulness alapú gyakorlatokat és kidolgozott rendszereket szinte bármely betegség, pszichés problémák kiegészítő kezeléseként, de az egészség megőrzésének, rekreáció eszközeként is használják, sőt az üzleti szférában is igen kedvelt a felzaklatott elme lenyugtatása, a döntésképesség javítása céljából.

A mindfulness, avagy éber tudatosság gyakorlatai szívbetegek és daganatos betegek állapotjavításában és fájdalomcsillapításában is alkalmazzák kiegészítő terápiaként. Hazánkban is több helyen indulnak tanfolyamok betegek számára, például az Onkológiai Intézetben, a Szent László Kórház Tűzmadár Alapítványánál, a Veszprém Megyei Kórházban.

A módszert tanfolyamokon, vagy könyvek és videók alapján lehet elsajátítani és utána önállóan alkalmazni. A gyakorlatok egyszerűek, nehézséget a figyelem fókuszálása, a kitartás és a rendszeresség fenntartása jelent, de a nyereség megéri, hogy legyőzzük lustaságunkat, halogatásunkat.

….

Nézzünk néhány egyszerű alapgyakorlatot:

Figyeld a légzésed! Semmit sem kell tenned, csak figyelni, ott lenni, ahogy a levegő beáramlik, szétterjed, majd ahogyan a kilégzéssel távozik. Módosíthatsz a tartásodon, hogy ez akadálytalan legyen, hogy a friss levegő oxigénje eljusson az utolsó sejtedig is. Ezzel a passzív gyakorlattal befelé fordítjuk, lenyugtatjuk csapongó figyelmünket, visszatalálunk a jelen pillanatba.  De ugyanígy belülről figyelhetünk egy naplementét, vízfodrozódást, bármit, amiben gondolatok nélkül benne tudunk maradni. Csupán néhány perc. Utána figyeljük meg a hatást, rögzítsük az élményt.

Iktassunk be reggeli csendes egyedüllétet. Csak figyeld érzéseidet, gondolataidat, légzésed, tested történéseit, szemléld és engedd el, ne ragaszkodj a rátapadó gondolataidhoz. Létezésed, tested működése csodálatos, megérdemli, hogy tiszteld, értékeld, szeresd. Akár öt perc is elég, de hosszabb időt is szánhatsz a magadban való elmélyülésre.

„Próbáld ki, megengeded-e magadnak, hogy lubickolj a szerető kedvesség melegségében és elfogadásában, mintha gyermek lennél, akit szerető édesanyja vagy édesapja tart a karjában. Majd játszadozz el azzal, hogy ezt (a kedvességet, melegséget) mások felé és ki, a világba irányítod.” Nem szükséges kényszert érezned arra, hogy bármit megjavítsd vagy megváltoztass, egyszerűen megbocsátással, együttérzéssel fogadd el azt, mai körülvesz, és ami benned van.

További gyakorlatok: Jon Kabat-Zinn: Bárhová mész, ott vagy (Ursus Libris Kiadó) könyvében találhatók, de rengeteg szakirodalmat találsz az interneten még.

Krajcsó Nelli http://mindfulnesstreningek.hu/

Dr. Kiss Enikő Csilla https://www.youtube.com/watch?v=sg9NSpNQPZw&feature=youtu.be