Gyógyvizek, kezelések

Konkrét kérdést kaptam egy betegünktől: “Mindkét csípő izületem fölött kifejezett coxarthrosisom van, 56 éves vagyok. A korábbiakban már többször voltam rehabilitációs kezeléseken, gyógyvíz gyógytorna tangentor stb. műtétem még nem volt. A kezeléseken túl vagyok, három éve fejeződött be a sugárterápia. Azóta a kontrollvizsgálatok negatív eredménnyel zárultak, panaszmentes vagyok. Öt éve nem kaptam a lábamra semmilyen kezelést, lehetséges e hogy újból kapják? A korábbi daganatos betegség kizáró ok lehet-e?”

A konkrét kérdéssel kapcsolatosan felmerült gondolataimat megosztom Önökkel:

A masszázs egy ősi gyógymód, amelynek jótékony hatásairól már az ókori görögök és a római írások is beszámolnak, és fel magasztalják a ránk maradt ősi kínai indiai sőt a török leírások is. Számos masszás technika ismert, és ebből adódóan számos professzionális szakember és önjelölt masszőr is gyakorolja. Már most le kell szögezni, hogy csak a professzionális masszázs alkalmazható daganatos betegeknél! Áttétképződés veszélyével az extrém módon fókuszált nyomásos technikáknál lehet számolni.

Fontos azonban tudni, hogy azoknál a betegeknél, akiknél a betegség aktív, szervi áttéte itt vannak, különösen a csont és a nyirokcsomó áttétek esetén, nem alkalmazható például a teljes test masszázs. Óvakodni kell ettől az alacsony vérlemezke vagy neutrofil szám esetén is.

Miért is hangsúlyozzuk a professzionalitást? Egy tanulmány szerint csontvelő transzplantáción átesett egy-19 éves betegeknél alkalmaztak masszázst, amelyet az egyik csoportnál profi masszőrök, a másikban a kiképzett szülők végeztek. A betegek szorongását szignifikánsan csak a hivatásos masszőr tudta csökkenteni, a szülői masszázs nem!

Számos rehabilitációs központban van masszás terápia, ami lehet rövid relaxáció a beteg ágyában, de akár teljes testet érintő masszázs is. Fontos az izmok keringésének fokozása, az izmok feszülésének csökkentése, a fájdalom oldása – másodlagosan kedvező gyomor-bélrendszeri hatás is elérhető. Az interneten kutatva számos olyan honlap található, ahol az emlőrák túlélőknek komplex programokat ajánlanak, melybe masszázs és fürdő, vagy divatos néven spa-terápia is beletartozik akár az iszappakolás is.

Fontos tudni, hogy Magyarország gazdag a radioaktív vizekben, a daganatos beteg betegeknek azonban nem ajánlott az itt végzett fürdőkúra!

Szerencsére a legtöbb gyógyfürdőkben megtalálható olyan medence, amelyben van nem-radioaktív víz, amelynek használata már nem ellenjavallt a daganatos betegek számára.

Az olvasó tehát nyugodtan részt vehet víz alatti masszázson, nem-radioaktív vissza pakoláson, ultrahangos kezelésen és gyógytornán is. Remélhetőleg a mozgásszervi problémákat enyhítik ezek a kezelések.

Dr. Dank Magdolna

Kemoterápia és szájhigiéné

A szájnyálkahártyán fekélyek alakulhatnak ki, melyek fájdalmasak, nehezíthetik a nyelést. Ezzel orvoshoz kell fordulni, de fontos a szájhigiéné, erre külön figyelmet kell fordítani. A szájöblítés, puha fogkefével való fogmosás, valamint a sérülés esélyének kerülése (forró és kemény, erősen fűszeres ételek), pépesítés – mind megfontolandó tanácsok.

Azoknak, akiknek sok fém van a szájukban, kiemelten kell foglalkozni a szájápolással.

Kemoterápia és hányás

A köztudatban a legrettegettebb mellékhatás a hányás, ill. hányinger. Ez utóbbi, ha elhúzódó, néha jobban zavarhatja a beteget, mint az 1-2 alkalommal bekövetkezett hányás. Fontos tudni, hogy a hányinger/hányás kiváltásában a citosztatikumon kívül szerepet kap a beteg lelki állapota is.

Amikor valaki hárítja a kezelést – csak a család kedvéért csinálja, nagyon fél a következményektől (mert esetleg nincs elég információja mi is fog történni vele), avagy az első kezelés során kellemetlen történések érték – már akkor is hányhat, ha meglátja az infúziós palackot, de néha elég a kórház látványa is. Ezt a típust kondicionált hányásnak nevezzük. Kivédésében enyhe szorongáscsökkentők lehetnek eredményesek, de relaxációs módszerek is hatékonynak bizonyulnak.

A kemoterápia okozta hányás ma már korszerű készítményekkel kivédhető. Alkalmazásuk formája – szájon át, kúpként, avagy injekció/infúzió formájában – attól függ, mennyire erősen okoz hányingert/hányást az adandó citosztatikum. Hatásosak a sugárkezelés kiváltotta hányinger/hányás kivédésére és kezelésére egyaránt.

A kemoterápia napján nem javasolt forró vagy nehéz ételeket fogyasztani. Sokszor a hűvös, ill. hideg étel (puding, joghurt, kompót, hideg leves) jótékony lehet. Émelygéskor meg lehet próbálni kétszersültet rágni, avagy jeges vizet kortyolni.

Fontos a kezelőorvost tájékoztatni az egyéb, nem orvos által rendelt táplálék kiegészítők, homeopátiás szerek, nem recept köteles patikában kapható készítmények szedéséről is, mert lehetnek kölcsönhatások, amik provokálhatják a hányingert, hányást.

Kemoterápia és hajhullás

Egy nő számára nagyon sokszor a legkellemetlenebb a hajhullás, majd kopaszság kialakulása. Megelőzésére a hajas fejbőr speciális sapkával való hűtésével lehet próbálkozni, de ez csak az egykomponensű, ún. monoterápiák esetében járhat eredménnyel.

Amikor kombinált kezelést kapnak, a fejbőr hűtése  legfeljebb csak késleltetheti a hajhullást, de a kopaszság ekkor is kialakul. Számolni kell azonban homloküreg gyulladás kialakulásával is!

Akinek hosszú haja van, nehezen fogja viselni, ha a hosszú szálak csomókban hullnak ki. Érdemes rövidebbre vágatni a hajat a kezelés előtt. Részben azért is, mert kipróbálhat egy másik fazont, és ehhez igazodva tud parókát választani. A paróka kiválasztása a kezelés megkezdése előtt történjen, hogy legyen idő a megfelelő fazon és szín megrendeléséhez.

Ha a fazonon kicsit változtat és a színen is – egy árnyalattal világosabbat, mint amilyen most van, vagy melírozott hajat választ – a külső szemlélő azt fogja látni „váltott” hajviseletén. A kezelések elmaradásakor a haj magától fog kinőni. Fontos viszont hogy a „régi pár szál haj” eltávolításra kerüljön, hogy az alatta lévő új haj kinőhessen.

A szintetikus anyagból készült vendéghajak ápolását a szaküzletben részletesen elmagyarázzák. Fontos, hogy sütés-főzés közben a parókát megvédjék a kicsapódó forró gőztől, sütővasat, vagy forró hajszárítót a műanyag parókák esetében nem szabad használni!

A parókák alternatívájaként – főként a fiatalabb korosztálynál – igen népszerűek a különböző kendők, sapkák, turbánok. Figyeljen oda, hogy természetes (pamut, len, selyem) anyagból készült terméket használjon, ami a fejbőrnek kellemes érzetet és jó szellőzést biztosít.

A kendők és parókák szinte megkövetelik a picit erősebb sminket, erről se feledkezzen meg! Nagyon fontosak a kiegészítők, mint pl. klipsz, fülbevaló, színes sálak, rúzs – minden olyan, ami a tekintetet a hajról inkább az állra, nyakra irányítja. Több változás esetén nem a haj megváltozása lesz a legszembetűnőbb, és sokkal több bókot fog bezsebelni, meglátja!

Dr. Dank Magdolna

Kemoterápia és méregtelenítés

Méregtelenítésnek a kemoterápiás kezelések alatt nincs helye!! Maga a kemoterápia is méreganyag, hiszen sejtméregként a daganatsejteket pusztítja. „Méregtelenítéssel” eltávolítva a hatásossága csökkenhet!

Ha Ön dohányzik, ne a kemoterápia megkezdése előtt tervezze be annak végleges elhagyását. A nikotin megvonás okozta tünetek elviselése akkor lesz könnyebb, ha már „megbarátkozott” a kemoterápiával, túlesvén az első ciklusokon. Érdemes azonban kevesebb nikotint és kátrányt tartalmazó cigarettára váltani, az utolsó centiméternél már elnyomni, esetleg a szipka használata is hasznos lehet. Természetesen, amint lehet, hagyja el a dohányzást.

Kemoterápia és táplálkozás

Fontos, hogy sok vitamint és rostot vigyen be gyümölcs, és zöldség formájában.
Érdemes a vörös húsok helyett a fehér húst előnyben részesíteni – szárnyasokat, valamint halat enni. Ha eddig zsírral főzött, használjon fele arányban zsírt, és fokozatosan hagyja el, térjen át olajra. Ennek jótékony hatását a család többi tagja is érezni fogja – rendeződni fog a magas vérzsír, és koleszterinszint, csökken a súly. Érdemes a napi többszöri étkezést bevezetni, legyen ideje reggelizni is.
A kenyér teljes kiőrlésű gabonából készüljön, legyen barna vagy rozskenyér. Fontos, hogy naponta legyen széklete. Ha szorulása lenne, próbálkozzon reggelente friss gyümölcslével, lekvárral, esetleg gyógyvízzel, mint a Mira víz, Igmándi is jótékony lehet. Nem jó megoldás azonnal hashajtókhoz nyúlni!
A kemoterápia első napján, és azt követően még két-három napig a forró, meleg ételek kerülendők. Könnyű leves, főzelék, joghurt, kefir, kompótok jobban fognak esni.
A második, harmadik napon kialakuló hányinger oka sokszor a fokozottabb gyomorsavtermelés. Pár falat keksz, vagy puffasztott rizs hatásos lehet. Felejtse el a klasszikus magyaros vasárnapi ebédet. A párolt, grillezett hús mellé párolt zöldség, vagy gyümölcs javasolt. A saláta inkább natúr fogyasztandó, egy következő étkezésnek. A leves könnyű legyen, ne megterhelő.

Lehet, lesz olyan nap, amikor inkább csak gyümölcs vagy zöldséglevet kíván. Aki nem akar préseléssel bajlódni, megtalálhatja a nagyobb áruházak bio részlegén vagy bio boltokban a tartósítószer nélküli préselt gyümölcs vagy zöldségleveket – utóbbi lehet vegyes zöldség, csak sárgarépa, vagy cékla.

Hogyan segíthet a család, a barátok?

Leginkább azzal segít mindenki, ha nem sajnálja a beteget, mivel ezzel csak a negatív, depressziós légkört hozzák létre. Érdemes megismerni a betegség biológiai viselkedését, elolvasni a várható mellékhatásokat a beteggel együtt, segíteni megvenni azokat a dolgokat, amelyekkel a mellékhatások kivédhetőek. Egy közös séta, zenehallgatás többet segít, mint a sopánkodás.

Bizonyos feladatok átvállalása – mint a vásárlás, főzés, háztartási munkák megszervezése – nagy segítség lehet.

Az a munkahely, amelyik visszavárja a beteget, fél gyógyulást ad!

Ma az internet világában a távoli barátok, rokonok is tudnak beszélgetni a beteggel, támogatásukról, szeretetükről tudják biztosítani.

Beszélni kell arról is, hogy mennyit árthat, amikor mindent összevásárolnak, amiről azt hallják, vagy olvassák, hogy gyógyítja a rákot. Kérem, hogy egyeztessenek a kezelőorvossal, és információt, terméket is csak hiteles forrásból fogadjanak el!

Sokszor a család “túlzott” aggodalma szembesíti a beteget nap, mint nap betegségével, és tartja fenn a betegségtudatot, ilyen esetekben családterápiára is szükség lehet. Máskor egy alapjaiban már meggyengült partnerkapcsolat a diagnózist követően szakad meg. Ilyenkor nagyon fontos a megfelelő pszichés támogatás, hogy a beteg meg tudja őrizni nőiességét, és lehetősége legyen majd a későbbiekben egy új párkapcsolat kialakítására. Amennyiben saját maga előtt leértékeli magát, mint nő, erre a későbbiekben esélye sem lesz.

Dr. Dank Magdolna

Fogamzásgátlás és emlőrák

Korszerű fogamzásgátlók alkalmazásával a teherbeesés esélye minimálisra csökkenthető. Fogamzásgátlás nélkül a havi ciklus bármely napján létrejöhet terhesség, igaz, vannak olyan napok, amikor ennek az esélye minimális. Ennek ellenére számos dolog befolyásoló hatással lehet, így pl. hosszú utazás, időzónák átlépése, betegségek, pszichés hatásra is bekövetkezhet tüszőrepedés. A spermiumok pedig igen életképesek tudnak lenni, akár 6-7 napig is. Noha szoptatás alatt hosszú ideig nincs menstruációs ciklus, maga a szoptatás nem véd a terhességtől.

Az óvszerek védelmet jelenthetnek a fertőzésekkel szemben, azonban a Humán papillóma vírus képes átjutni a kondomon. Mint ismert, a vírusnak szerepe lehet a méhnyak rák kialakulásában. Hüvelykúpok pedig károsíthatják az óvszer anyagát.

A szájon át szedett fogamzásgátlók hatóanyagtartalma ma már töredéke annak, amit bevezetésükkor tartalmaztak. Vannak azonban még ma is olyan gyógyszerek, amelyekkel együtt nem vagy csak óvatosan lehet szedni. Bizonyos esetekben öröklött trombóziskészség áll fent, ilyenkor is érdemes más fajta fogamzásgátlást választani.

A fogamzásgátlók – mivel kikapcsolják a petefészek aktív működését – csökkentik a petefészekrák, a méhtest rák kialakulásának kockázatát. Nincsenek viszont hatással a méhnyak rákra.

Emlőrák esetében azoknál a legnagyobb a rizikó, akik harmincéves koruk előtt kezdtél el a fogamzásgátló szerek szedését, de az évszámnak is jelentősége van. Akik 1975 előtt szedték először a tablettát, azok nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mivel az akkori, un. első generációs készítmények más hatóanyagúak voltak, mint a napjainkban alkalmazottak.

Az öröklött emlőrák esetén kimutatható a kóros BRCA1 és BRCA2 génhordozás. A BRCA1-elváltozást hordozó nők esetében egy klinikai tanulmány kimutatta, hogy legalább öt évi tablettafogyasztás már 33%-kal növeli a korai emlőrák kialakulásának kockázatát – azokhoz viszonyítva, akik szintén mutáció hordozók, de soha nem fogyasztottak fogamzásgátló tablettákat.

A vizsgálat ugyanakkor nem erősítette meg, hogy a tablettafogyasztás a BRCA2 gén elváltozása esetében is hasonló kockázatokkal jár-e.

A családban halmozottan jelentkező emlőrák esetében fontos, hogy BRCA1 és BRCA2 génmeghatározás történjen.

A genetikai elváltozást hordozó 30 év alatti nők a nem kívánt terhesség megakadályozására ne fogamzásgátló tablettát alkalmazzanak!

A kutatások azt mutatják ugyanakkor, hogy a 30 év feletti mutációhordozó nőknél a tabletta már nem növeli az emlőrák kialakulásának rizikóját, az ő esetükben pedig ismét ki kell emelni, hogy a tabletta a petefészekrák rizikóját viszont csökkenti.

Azt tanácsolom, hogy ahol a családban több emlőrákos nő is van, a fogamzásgátlás kérdését konzultálják meg orvossal – lehetőleg onkológussal is!

Dr. Dank Magdolna

Mit és hogyan kérdezhetek az orvosomtól?

Sokszor az embereknek otthon jut eszükbe, hogy mit nem kérdeztek meg az orvosuktól, és ez idegességhez, frusztrációhoz vezet.

Javaslom, hogy írja össze kérdéseit, és vigye magával a következő vizitre, így nem marad megválaszolatlan kérdése vagy rossz érzése, hogy nincs elegendő információja, és nem nyugtalanítja olyan fel nem tett kérdés, amelyre a válasz lehet, hogy egészen egyszerű, kézenfekvő lett volna.

Kérdezzen bátran, tudatosan!

Ne féljen attól, hogy butaságot kérdez, rossz vagy buta kérdés nem létezik.

Érdemes a kezelőorvost tájékoztatnia arról, hogy milyen nem gyógyszernek minősülő kiegészítő készítményt (készítményeket) szed. Ennek a fontosságáról csak egy példa: az oxaliplatin tartalmú kezelésben részesülők nem szedhetnek B6 vitamin tartalmú készítményeket. Ugyanis egy fantázianéven szereplő készítmény esetén lehet, hogy Ön meg sem nézi, mit is tartalmaz, és mondjuk, van benne B6 vitamin. Ön szedi a készítményt és kapja a kezelést, de ez utóbbi hatása így jelentősen csökkenhet.

Dr. Dank Magdolna

Miben tud segíteni az orvos, és miben nem?

Az utóbbi időben sokat hallottak –legalábbis remélem – a kedves Olvasók az onkoteam-ről, azaz arról a csapatról, akik a daganatos betegség kivizsgálásáról, kezeléséről közösen alakítják ki véleményüket. A csapat tagjai:

  • a diagnosztika szakértői, azaz a képalkotó szakemberek,
  • patológusok (fontos, hogy a patológus a molekuláris patológiát is művelni tudja),
  • a klinikai onkológus,
  • a sugárterápiás szakember,
  • az adott szerv daganatának sebészi ellátására szakosodott sebész szakorvos (általános sebész, mellkas sebész, urológus nőgyógyász, fül –orr gégész, ortopéd szakorvos stb.),
  • az intervenciós ellátásban jártas radiológus (ők adnak véleményt pl egy máj áttét alkohol elroncsolosával, vagy radiofrekvenciás ablációjával, vagy a keringésbe beadott kemoterápia, az un intraarteriális kemoterápia/kemoembolizációval kapcsolatban) ,
  • az onkopszichológus, mentálhigiénikus,dietetikus, szükség esetén speciális területen, pl. onkológiai rehabilitációban (sajnos ők nagyon kevesen vannak!) dolgozó szakemberek.

Amennyiben a kérdésre, hogy miben tud segíteni a szakorvos, röviden akarunk válaszolni: a betegséggel kapcsolatos teendők (diagnosztikai vizsgálatok, ellátás) lehetőségeinek ismertetésében. Azon információk átadásában, amelyek a különböző irányelvek és a mindenkor hatályos finanszírozási szabályok által alakulnak ki.

És most itt meg kell állnunk egy pillanatra… mert ez a legnehezebb napjainkban. Attól, hogy egy gyógyszernek már van törzskönyve Amerikában, még nem jelenti azt, hogy az európai hatóság (EMA) is törzskönyvezte. Az EMA törzskönyvek érvényesek hazánkra is, meglétük tehát egy gyógyszer beadhatóságának alapfeltétele. Mindez azonban még nem jelenti azt, hogy az EMA törzskönyv megjelenése automatikusan azt is hozza magával, hogy a készítmény bekerül a mindennapok gyakorlatába.

Az onkológiában alkalmazott szerek nagyon drága készítmények. A hatóságnak tehát meg kell vizsgálni a költséghatékonyság kérdését, és ami mindenképpen fontos: azt, hogy egy adott készítmény milyen hatással lehet a gyógyszerkassza alakulására, és a többletköltségnek hol van forrása. Talán így kicsit jobban sikerül megérteni, minek alapján történik a gyógyszerkiválasztás, amit a napi gyógyításban használunk. Hozzátartozók a fokozott lelki állapotban gyakran hangoztatják: „mi megteszünk anyukáért mindent, megvesszük, ami a legjobb”. Amikor szembesülnek adott esetben azzal, hogy egy-egy új gyógyszer havi ára 2-4 millió Ft között lehet, és mindezért adott esetben 6-8 plusz hónap vásárolható meg – ez a lelkesedés (érthetően) már lelohad. (Nem beszélve arról, hogy amennyiben egy olyan készítmény beadását kéri a család, ami nem OEP által finanszírozott, egy sor bürokratikus utat is be kell járni, kezdve a gyógyszerhatósági engedély megszerzésétől a gyógyszer megvételéig…..)

Persze vannak olyan helyzetek, amikor egy adott állapot kezelésére többféle megoldás is kínálkozik. Ilyen pl. amikor a májáttétek kezeléséről döntünk. Lehet, hogy az onkoteam sebésze a műtéti áttéte eltávolítást látja megfelelőnek, az intervenciós radiológus pedig a rádiófrekvenciás ablációt. Amit ilyen esetben mindig mérlegelni kell: a beteg teljesítmény státusa, azaz a mindennapi életben kifejtett képességei, munkaképessége, kondíciója, a kísérőbetegségei (amint látták, nem az életkort írtam ide be, mert bár lényeges momentum, de a kezelés eldöntésének nem kizárólagos alaptényezője. Vannak fitt, kitűnő állapotban lévő 70-esek, és sajnos vannak igen megromlott általános állapotú 40-esek is).

Fontos, hogy a beteg megkapjon minden információt, ami a beavatkozásokat illeti – milyen mellékhatással járnak, mennyi idő alatt épülhet fel a beavatkozás után, milyen súlyos, ritka szövődmények ismertek. Noha egyre többen vannak tisztában azzal, hogy egy-egy kezelés súlyos, akár életveszélyes, vagy halálos ritka szövődménnyel is járhat, ezt mások igen nehezen fogadják el, ha erről is tájékoztatják őket. Néha félreértelmezik a korrekt tájékoztatást, úgy élik meg, hogy az orvos nyersen világosította fel őket. A halálos szövődményt pedig nem lehet másnak nevezni, mert ez a neve. A kérdésre, hogy ”bele is hallhatók a terápiába?” pedig csak a statisztikai adatot lehet mondani: „igen, tízezrelékben, ezrelékben előfordulhat halálos következmény”

No, ilyenkor jön a kérdés: „és ha magáról lenne szó, vagy az édesanyjáról, akkor is alkalmazná/elfogadná ezt a terápiát?”. Kérem, fogadják el: ezzel a kérdéssel lehet a legkevesebbet elérni. Mert minden embernek más a neveltetése, családi-kultúrális-vallási háttere, az élettől való alapvető elvárása, és ne várják el, hogy az orvos ezt ismeri. Ami az egyik embernél érték, az a másiknál a prioritások listájának alján sem található meg.

Mindezzel arra szerettem volna rávilágítani, hogy a döntésben a betegnek is aktívan részt kell vállalnia. Meg kell ismernie a beavatkozást, annak hasznát/kockázatát egyaránt. Sokszor hasznos, ha kezelésen átesett beteggel is elbeszélgetnek – igény esetén mindig lehet találni olyan pácienst, aki szívesen felvállalja az ilyen beszélgetést, és sok hasznos tanácsot is tud adni. Még mindig sokan nem elutasítják, ha pszichológus, pszichiáter, vagy mentálhigiénikus segítségét ajánljuk fel. Pedig nagyon nem könnyű megbirkózni a betegség tényével, és igen nehéz elfogadni, ha a kezelések mellett a folyamat sajnos tovább romlik.

Pedig lelki tényezők erősítésében a kollégák nagyon sokat tudnak segíteni. Az áttétes betegség talán a legnagyobb kihívás, amikor már nem gyógyítunk, hanem „karbantartunk”, azaz a rosszabbodás ütemét próbáljuk lelassítani , és olyan kezelést alkalmazni, ami megfelelő életminőséget tud biztosítani. Az áttétes betegség egyik legnagyobb kihívását egyik betegem fogalmazta meg” ilyenkor nem legyűrni kell a kórt, mert az hiábavaló küzdelem, és csak a meglévő energiát fecsérli el, hanem meg kell tanulni együtt élni vele”

Egy kemoterápiát nem könnyű elviselni. Hiszen ott a hajvesztés, ami paróka viselését teszi szükségessé, a vérkép ellenőrzése is fontos, mert hajlamosíthat a fertőzésekre a csökkenő fehérvérsejt szám, rosszabb a közérzet, fáradékonyság jelentkezik. Szerencsére, a korszerű hányinger/hányáscsillapítók mellett a régebben rettegett hányásos epizódok száma minimálisra csökkent. Gyakoribb azonban a fiatalabb nőknél az un anticipátoros hányás, amit szagok, színek, emberek látványa vált ki, és ami már akkor is jelentkezhet, ha sima fiziológiás sót kezdenek infundálni. Ilyenkor jót tesz egy lelki tanácsadás, szükség esetén egy enyhe nyugtató – ami néha lehet egy csésze gyógytea is. Az étkezés megbeszélése alapvető fontosságú a kemoterápia alatt. A nehéz, zsíros fűszeres, és forró ételek nem ajánlottak, Helyette sok zöldség, gyümölcs, fehér húsok, sok folyadék hasznos lehet. A kemoterápia napján és a kezelést követő egy két napon a hűvös ételek jobban esnek – hideg joghurt, hideg gyümölcsleves, sóskaszósz, fagylalt, és émelygés esetén hűvös, nem buborékos folyadék. Második, harmadik napon a fokozott savtermelődés okozhat émelygést- ilyenkor a rizs, puffasztott rizsbúza szelet, vagy pattogatott kukorica (vaj nélkül!) segít felszívni a felesleges savmennyiséget. Érdemes a kemoterápia alatt is folyadékot (nem szénsavasat) fogyasztani, ami lehet sima víz, limonádé, mentatea, higított gyümölcs vagy zöldséglé.

A kemoterápia alatt is fontos az erőnlét. Egy kora reggeli vagy délutáni séta, kapcsolattartás a barátokkal, kollégákkal, a civilszervezetek megismerése, rendezvényeik meglátogatása sok segítséget adhat.

Dr. Dank Magdolna

A terhesség alatt kialakulhat-e emlőrák?

Ha terhesség alatt az emlő nagyon „csomóssá” válik, és van olyan terület, ahol a csomó nagyobb, növekszik, vagy ha szokatlan bőrpírt észlel, nem szabad a terhességgel magyarázni. Emlőultrahang ilyenkor is végezhető, nem károsítja a magzatot, szükség esetén finomtűs biopsziát is lehet végezni, úgynevezett citológiai (sejt szintű) meghatározás történhet. Ez sem ártalmas a gyermekre. Az eredmény ismeretében, és attól függően, hányadik hete töltötte be a kismama, lehet dönteni a további lehetőségekről. Ugyanez vonatkozik a szoptatási időszakra is. Sajnos nálunk is előfordul olyan beteg, akinél a terhesség vagy a szoptatás alatt alakult ki emlőrák, de szerencsére a rendelkezésre álló korszerű citosztatikumokkal eredményesen tudtuk kezelni a kismamákat is.

Fontos leszögezni, hogy a terhesség harmadik trimeszterében a terhesség alatt felfedezett emlőrák már biztonsággal kezelhető kemoterápiával. A kezelések után megszületett gyermekeknél nem nagyobb a fejlődési rendellenesség aránya, mint a kezelést nem kapott, úgynevezett normál kontroll csoportnál, és a későbbiekben sem kell szövődménye kell számolni.

 

Lehet-e szülni mellrák után?

Az osztályunknak „vannak babái”, illetve pácienseinknek. Az anyukák életkora is a legkülönbözőbb: E. elmúlt negyven, amikor gyönyörű kisfiút szült. Legnagyobb meglepetésére a kemoterápia befejezése után lett várandós. Mivel még nem volt gyermeke, mindenképpen a terhesség megtartását választotta, és a daganat biológiai viselkedése alapján a terhességnek egyértelmű ellenjavallata orvosilag sem volt.

Igaz, elmondjuk, hogy általában 2-5 év várakozást javasolnak az irodalomban, de az is igaz, hogy ez nem tekinthető evidenciának, hiszen nagyszámú esetről nincs adatunk, csupán az egyes centrumok szokásrendje ismert.

Zs. most készül a gyermekvállalásra. Négy évvel a műtét és a kezelés után két hónapja hagyta el a gyógyszeres, menstruációt leállító kezelést, és szerencséjére máris megjött a menstruációja (ez általában 6-8 hónap szokott lenni). Kontroll vizsgálatai alapján tumormentes, testileg-lelkileg felkészült az anyaságra.

Harmadik páciensünk V. a húszas évei elején jár. Amikor a csomót észrevette a mellében, diplomavédés előtt állt. Nem gondolta, hogy neki emlőrákja lehet. A kezelések után pedig gondolni sem mert a gyerekre. Most diplomája és édes kisfia is van.

Egy kicsit általánosabban a témáról:

A legnagyobb aggodalom az emlőrák után vállalt terhesség esetén az, hogy vajon nem reaktiválódnak-e a primer ellátás után „alvó” állapotban lévő daganatsejtek a terhesség okozta hormonális változások hatására. Az is ismert, hogy a fiatal nők emlőrákja általában agresszívebb viselkedést mutat, mint az idősebb asszonyoké. A kemoterápia hatására a menstruáció elmaradhat, ezt nevezik amenorrhea-nak.

A 35 év alattiaknál az amenorrhea kialakulása 8% körül van, ugyanakkor a 40 év felettieknél ez az arány már 78%-ra növekszik. A túlélési idő azoknál, akik az emlőrák diagnózisát követő fél éven belül terhesek lettek, lényegesen rövidebb, mint akik később estek teherbe. Az időfaktornak tehát lényeges szerepe van. A kombinált terápián – sebészet/kemoterápia/irradiáció/hormonkezelés – átesett betegeknél magasabb a spontán vetélések számla. Az alkalmazott kemoterápiás kezelések jelentős része terratogén, azaz károsító hatású a magzatra. A szervek fejlődése szempontjából a legfontosabb az első trimeszter, így súlyos elváltozások kialakulásának a rizikója 10% a monoterápia, és 25 a kombinált terápia során.

Az adjuváns kezelések utáni terhességek esetében nem tapasztaltak magasabb magzati károsodást, mint az átlag populációnál.

Természetesen minden egyes páciens esetében gondos mérlegelést követően érdemes a terhességet vállalni. Ehhez számos adat ismeretére van szükség: milyen volt a daganat nagysága, találtak-e daganatsejtet az eltávolított hónalji nyirokcsomókban vagy sem, milyen volt a daganat biológiai viselkedése. A szövettani leletben találhatóak adatok arra vonatkozóan is, hogy a daganatsejtek felszínén jelen van-e ösztrogén- és progeszteron megkötő receptor. Az un. hormonreceptor-pozitív esetekben szükség lehet a menstruáció mesterséges leállítására is. Ilyen esetben a korai terhesség vállalása igen nagy kockázattal jár.

A 35 év feletti nők esetében a kemoterápia megkezdése előtt szóba jöhet a petesejtek fagyasztása arra az esetre, ha véglegesen leállna a menstruációs ciklus.

Dr. Dank Magdolna

Életkilátások, kiújulás elkerülése

Az életkilátásokat számos tényező befolyásolja.

Elsődleges szempont, hogy a daganat még korai, vagy már előrehaladott állapotban került-e felfedezésre.

A korai betegségben az un. adjuváns terápiák a kiújulás, ill. áttétképződés esélyét csökkentik. Azonban az emlőrák esetében az adjuváns terápiák ellenére is az esetek 40%-ban a betegség újra megjelenik.

A másik fontos aspektus, hogy milyen a tumor biológiai viselkedése, leegyszerűsítve: mennyire agresszív a daganat. Már írtunk arról, hogy az emlőrákok egy része a sejtfelszínen un. hormon receptorokat fejleszt nagy számban, így ezen daganatok kezelésére az un. endokrin (hormon)terápiát tudjuk alkalmazni. A hormon-pozitív daganatok lefolyása kedvezőbb, de kiújulásra hosszú évek után is lehet számítani. A HER-2 receptor kimutatása ma már rutin, hiszen a receptor ellen kifejlesztett monoklonális antitest a Herceptin, drámaian megváltoztatta az emlőrák túlélési esélyeit az un. HER-2 pozitív csoportban, hiszen 50%-kal csökkentette a halálozás és a kiújulás esélyét egyaránt.

Azt mondjuk, hogy ez volt az első eset, amikor egy gyógyszer képes volt az epidemiológiai adatokat megváltoztatni.

Nem annyira kedvező a helyzet az un. hármas negatív emlőrák esetén, ahol sem hormonreceptor, sem HER-2 receptor nem mutatható ki a daganatsejtek felszínén, melyek lehetővé tennék a receptor elleni célzott terápiák adását (Herceptin ill. tamoxifen, anastrozol, letrozol a hormon receptor-pozitív esetekben). A hármas negatív daganatokat tartjuk ma a legagresszívebbeknek, gyakoribb a két éven belüli kiújulás, és az életkilátások is rosszabbak számos esetben.

Nem mehetek el szó nélkül az utóbbi időben tapasztalható „nem fogadok el semmilyen kezelést, majd megyek böjtkúrára” magatartás mellett. Két fiatal betegünk döntött úgy, hogy a műtét után nem fogad el semmilyen gyógyszeres, ill. sugaras kezelést. Egyiküknél fél éven belül tüdő- és májáttétek alakultak ki, a másik pácienst most operálták egygócú műáttéttel. Neki még vannak túlélési esélyei, természetesen kemoterápia szükséges. A másik esetben sajnos nem beszélhetünk már 5 éves túlélésről…

Plasztikai műtét után vizsgálható-e a kiújulás?

Szeretném eloszlatni az aggodalmakat. A plasztikai sebészeti beavatkozás, a rekonstrukciós műtétek után a képalkotó eljárások kellő biztonsággal tudják kontrollálni a műtött területeket. Az ultrahang vizsgálat mellett az MR ad tájékoztatást arról, hogy nem alakult-e ki recidíva a mellkasfalon, de informál arról is, hogy a beültetett implantátummal minden rendben van-e.

A nőiesség megőrzése fontos minden korban. Ha lélekben rászánta magát a beavatkozásra, akkor lépje meg! Persze nem mindegy, hogy a műtét után milyen melltartót hord. Szeretném felhívni a figyelmet, hogy a stabilitást és kényelmet nyújtó fehérnemű viselése a műtétek után rendkívül fontos. Keresse tanácsadóját ebben a kérdésben.

Dr. Dank Magdolna

Milyen lehetőség van a mell helyreállítására?

Emlőműtét után lehetőség van a külső protézisek használata után az emlőt helyreállító, un. rekonstrukciós műtétre is. A beavatkozásnak több módja is van – saját szövetből, vagy implantátum felhasználásával -, és több lépcsőben végzik el. Amennyiben a rekonstrukciós műtétet szeretné választani, időben tájékozódjon, és konzultáljon a sebészével a lehetőségekről.

Ha az egyik emlőt eltávolították, és a megmaradt mell túl súlyos, hátfájdalmak is kialakultak, akkor lehetőség van úgynevezett emlőredukciós műtét elvégzésére, amely kisebbíti a mellet.

A diagnózis

A rákbetegség diagnózisa mindenkit letaglóz. Nehéz megérteni, hogy mi ért pont ő, miért pont most, és miért pont így lett beteg. Ha erre azt mondjuk, hogy minden 7. nő megtapasztalja élete során, mit is jelent az emlőrák, ez a tény az egészségeseket talán kellően sokkolja ahhoz, hogy komolyan vegyék az emlőszűrésre szóló meghívást, és valóban elmenjenek a mammográfiára. Aki beteg, azt már nem érdekli, hogy minden 7. nő betegszik meg, ő annak a hiányát érzi, hogy nem a hat közé tartozik. Amíg a társadalom és a család számára még mindig van valami misztikus a daganatos betegségben, addig az egészségügy lehetőleg a diagnózis pillanatában megkezdődő teljes testi-lelki rehabilitáció megvalósításáért küzd. Ennek sokszor nincsenek meg az emberi, tárgyi, anyagi feltételei… Vallom, hogy az első találkozás sok mindent eldönt.

Vannak-e mellrák specialisták?

Örvendetes tény, hogy ma kezelési lehetőségek egyre szélesebbek, és egyre jobban megvalósul az adott beteg adott betegségének kezelése, azaz az egyénre szabott terápia. A daganatok lefolyását a biológiai viselkedésük szabja meg. A kezelés megtervezésének alapja a pontos, részletes patológiai lelet. A daganat kiterjedtségének megítélésben pedig a képalkotó vizsgálatok adnak útmutatást. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy kiváló patológusok segítik klinikai munkánkat. Radiológus kollégáink értékes munkája ugyancsak nagyban hozzájárul a kezelési terv felállításához. De ne hagyjuk ki a sorból a sebész és sugárterápiás kollégák tevékenységét sem, akik szorosan együttműködnek velünk betegeink optimális ellátása érdekében.

A daganatos beteg kezelése csak csapatmunkában képzelhető el. Ebbe nem csak az orvosok, hanem a nővérek, gyógytornász, dietetikus, onkopszichológus és rehabilitációs szakemberek munkája is beletartozik. Emellett fontos az önkéntesek szerepe, egyházi és civilszervezetek, lelki segélyszolgálatok önzetlen munkája is.

Kérdések és válaszok a műtét utáni limfödémáról

A limfödéma kialakulásának többnyire az az oka, hogy a sebész eltávolítja a hónalji nyirokcsomókat. Napjainkban egyre több helyen végzik az un. őrszem-nyirokcsomó eltávolítását. Ez a technika lehetővé teszi, hogy ne kelljen sok nyirokcsomót kivenni, ha műtét során igazolódik, hogy nincs hónalji áttét. Ezekben az esetekben a legritkább a kar ödémájának a kialakulása.

Fontos a műtét után a megfelelő tornagyakorlat elsajátítása, érdemes gyógytornásszal is konzultálni. A kialakult limfödéma nem szűnik meg vízhajtók adásával! Onkológusa bizonyára megkéri majd a limfödéma szakrendelés segítségét, ahol az erre képzett szakemberek segítenek az ödéma mérsékelésében, és kézi, gépi kezeléssel mérsékelik/megszüntetik meg a limfödémát. Fontos, hogy a műtött oldalon ne vegyenek a karjából vért, ne kössenek be citosztatikumot, és ne itt mérjenek vérnyomást se! Óvni kell ezt a kart az egyéb sérülésektől (ld a limfödéma megelőzésről szóló tanácsainkat).

A kar dagadás hátterében több ok is állhat. Ha a bőrön pír alakult ki és a kar melegebb, fájdalmas, mindenképp forduljon háziorvosához. A fertőzést (orbánc, ami sokszor kertészkedésnél alakul ki), és a trombózist ki kell zárni.

Amennyiben bőrtünet nincs, érdemes az onkológustól megkérdezni, hol találja a legközelebbi limfödéma szakrendelést, hiszen a panaszok hátterében a megromlott nyirokkeringés okozta nyirokpangás állhat. Ez speciális kezeléssort igényel, amit fent már említettem.

A nem megfelelő melltartó viselése is fokozhatja a panaszokat, például ha nem megfelelő a méret, bevágnak a pántok, stb. Az üzletben segítenek a megfelelő melltartó kiválasztásában, amely szélesebb, párnázott pántokkal tehermentesíti a vállakat, de létezik olyan szilikon vállpántszélesítő, amely korábbi jó méretű melltartóját kényelemesebbé teszi.

A limfödémás kar bőrápolása is nagyon fontos, a hidratálása alapfeladat. Bővebben olvashat erről a bőrápolásról szóló gyógytornász és orvosi tanácsok között.

Olvassa el a limfödémáról szóló gyógytornász rovatunkat is!

Dr. Dank Magdolna

Napozás és bőrvédelem

A bőr képviseli az első védelmi vonalat a környezeti ártalmakkal szemben, amelyek vitathatatlanul károsítják bőrünket. A munkahelyeken vagy az otthonokban a légkondicionálás és a központi fűtés miatti száraz levegő kivonja a bőrből a nedvességet. A falakon kívül újabb veszélyek leselkednek bőrünkre. Télen a hideg jeges szél tovább szárítja és megterheli a bőrt.

A környezetszennyeződés megint csak új veszélyforrás, mivel csatasorba állítja a szabad gyököket – a bőr saját romboló molekuláit. Valaha úgy hitték, hogy csupán az UVB-sugarak veszélyesek, ma már azonban tudjuk, hogy az UVA-sugarak is károsítják bőrünket. Dr. Horváth Béla tanácsai mellműtötteknek:

“A mellműtött hölgyeknek arra szeretném a figyelmét felhívni, hogy bőrüket óvják a túlzott napsütéstől, és a szolárium sem ajánlatos számukra. A mérsékelt napsütés D-vitamin termelésére ösztönzi a bőrt, a túlzott napozásnak immunrendszert gyengítő hatása van. Ezért javaslom, hogy 10 és 16 óra között ne napozzanak, illetve ezen időtartamon kívül is használjanak magas faktorszámú (30-as) jó minőségű napozószereket. Kemoterápia és sugárterápia alatt nem ajánlatos napozni. A kemoterápia alatt fokozottan ügyeljenek bőrük állapotára, ha szükséges használjanak allergén mentes dezodort, és hidratáló, vitaminos testápolót. Sugárterápiás kezelés alatt a bőr fokozott igénybevételnek van kitéve, ezért a besugárzott területre használjanak hámosító, gyulladáscsökkentő készítményt – a  kezelőorvossal történt megbeszélés szerint. Az egészséges vitamindús táplálkozás, a fizikális állapotnak megfelelő mozgás (úszás, gyógytorna) is fontos a fentieken túl, hogy megőrizzék bőrük rugalmasságát, hogy teljes életet éljenek.”

A bőr és körömápolás

A bőr megfelelő hidratálása alapfeladat. Különösen fontos azoknál a hölgyeknél, akik a gyógyszeres kezelés miatt hamarabb, mesterséges módon kerülnek a változás korába. Az ő bőrük hirtelen lesz vízhiányos, száraz. Ne hanyagoljuk el a folyadékbevitelt, és az arcbőr hidratálását. Számos kozmetikai készítmény kapható, amely természetes anyagokból készül, ezek közül érdemes választani.

Gyakran szóba kerül a dezodorok kérdése. Szeretném eloszlatni azt a tévedést, hogy a dezodor rákot okoz (anatómiai tény, hogy a nyirokutak az emlőből haladnak a hónalji nyirokcsomók felé, visszafelé áramlás nincs. Így a bőrre felkent anyag nem jut vissza az emlőbe). Különösen a sugárkezelésen átesettek tapasztalják, hogy a műtött oldal kevésbé izzad. Izzadás ellen érdemes olyan dezodort választani, amely nem 24 órás védelmet ígér, még akkor is, ha így a dezodort többször kell használni egy nap. Ebben a kategóriában is kaphatóak természetesebb megoldások, ki kell próbálni, melyik felel meg Önnek.

Néhány szó a körmökről. Számos kemoterápiás szer okoz körömelváltozást. Ezek közül a legkevésbé kellemetlen – hiszen csak esztétikai „hiba” – a köröm elszíneződése. Nincs vele teendő, az elváltozás le fog nőni (igaz, csak lassan), addig is fedőlakkal könnyen el lehet fedni ezt a szépséghibát. Más készítmények azonban a köröm felrostozódását, töredezését, a körömágy gyulladását, a köröm mellett kis sipolyok kialakulását eredményezik. Sok esetben antibiotikum adása is szükséges, ami történhet helyileg és/vagy szájon át.

A tisztálkodásnál lehetőleg illatanyagtól mentes mosakodó szereket válasszon, és ügyeljen arra, hogy teljesen szárazra törölje a kezét.

A köröm mellett a kéz és a tenyér bőre is ápolást igényel megfelelő zsíros kézkrémekkel. A daganatellenes kezelés befejezése után a körömelváltozások visszafejlődnek, majd teljesen eltűnnek. Sajnos, türelem kell hozzá, hogy ezt kivárják. Akinek van otthon kövirózsája – jó alapos növénymosás után – annak tartalmával is bedörzsölheti a gyulladt területeket. FONTOS, hogy a növény tiszta legyen!

A legsúlyosabb bőrtünet akkor alakul ki, ha a citosztatikum nem az erekbe, hanem a szövetek közé jut ki. A szövetek elhalhatnak, nekrózis alakulhat ki. A gyulladt bőr száraz hideggel való hűtése, gyulladáscsökkentő, heparin tartalmú gélek alkalmazása enyhítheti a panaszokat. Sebészeti ellátásra is szükség lehet bizonyos esetekben. FONTOS, hogy jelezze, ha bármilyen furcsa érzése van az infúzió során, mert lehet, hogy a szer rossz helyre áramlik.

Felhívom a figyelmet, hogy a mozgás a bőr egészségének is nagyon fontos, ezért napi jó levegőn történő séta, illetve a gyógytorna a minimum ahhoz, hogy általános kondíciónkat visszaszerezzük, ill. megőrizzük.

Dr. Dank Magdolna

Napozni vagy nem napozni?

A mellműtöttek számára a nap elleni megfelelő védelem rendkívül fontos.

A kemoterápia ideje alatt napozni nem ajánlott! Számos kemoterápiás szer ugyanis érzékennyé teszi a bőrt, hamarabb leéghet a beteg, foltok is kialakulhatnak, amelyek nem múlnak el. A sugárterápia ideje alatt ugyancsak ellenjavallt a napozás.

A kezelések befejezése után, megfelelő szabályok betartásával óvatosan próbálkozhat napozással, de inkább csak árnyékban, megfelelő bőrvédelem mellett.

Általában ugyanis napbarnított bőr egészség, az erőnlét és szépség jelképe. A mai nők azonban már nem törekszenek rá mindenáron. Tudatosan napoznak, a bőrüket előre felkészítik, és nagy nedvességtartalmú ápolókrémek segítségével fokozatosan szoktatják a napozáshoz. Az, hogy ki milyen gyorsan és milyen mértékben barnul le, főként a bőr tulajdonságaitól függ.

  1. típus: Szőke, kék szemű. Különösen érzékeny a napra, a bőr színe világos, sápadt. Maximum 5 percet napozzon fényvédő faktor nélkül!
  2. típus: Szőke vagy vörös hajú, szeme színe világosbarna vagy szürkészöld. Nagyon érzékeny, világos bőr, gyakran nyáron előtűnő szeplőkkel. Maximum 10 percet napozzon fényvédő faktor nélkül!
  3. típus: Világosbarna haj, mogyoróbarna szemek. Erősebb színű bőr, amely jól lebarnul és nem ég le könnyen. Maximum 15 percet napozzon fényvédő faktor nélkül!
  4. típus: Sötétbarna vagy fekete haj, sötét szemek. Télen is sötét színű bőr. Maximum 25 percet napozzon fényvédő faktor nélkül!

Ha a fentiek szerint megállapítja, hogy melyik típushoz tartozik, és az ott megadott percek számát megszorozza meg a krém fényvédő faktorának számával, akkor

Például ha a “2.típusba” tartozik (=10 perc), és egy 12-es faktorszámú napozókrémet használ, akkor max. 120 percet tartózkodhat a napon anélkül, hogy a bőre kipirulna vagy leégne. Az is fontos, hogy a napozókrémet már fél órával a napozás kezdete előtt vigye fel, mert a krémnek időre van szüksége ahhoz, hogy kifejtse hatását!

Vannak a bőr barnulását meggyorsító, illetve elősegítő pro-vitaminokat tartalmazó élelmiszerek, például sárgarépa, sütőtök, amit a nyár előtti időszakban praktikus fogyasztani, így a bőr nem lesz olyan érzékeny.

Azt ma már mindenki tudja, hogy a déli órákban napozni tilos, ilyenkor még a szűrt napfény is komoly károkat okozhat. A kora reggeli és délutáni időszak alkalmas a szabadban tartózkodásra, esetleges napozásra. A napi aktuális sugárzás mértékét általában az időjárás jelentésekben közlik, ha ez magas, akkor inkább kerülje a napozást.

A mellprotézist viselőknek nem kell tartaniuk a nap protézisre gyakorolt káros hatásától, inkább csak a testre tapadó protézis viselése lehet ilyenkor problematikus, pl több tonik használatát igényelheti a bőr tisztításához. Fontos, hogy a tapadófelületre ne kerüljön krém, vagy homok.

Okozhat-e emlőrákot a nem megfelelő melltartó?

A válasszal kezdem: nem! A melltartó kérdéssel azonban érdemes egy kicsit bővebben foglalkozni.
10 nőből 7 rossz méretű, és rossz kosarú melltartót hord. A divat a kismellű ifjú hölgyeknek szól, a vékonypántú melltartók számukra alkalmasak. A nagymellű hölgyeknél a vékony pánt bizony bevág, vállfájdalmat okozva- és a melltartó nem teljesíti feladatát, azaz nem támasztja meg a mellet, ilyenkor feltétlenül keressen széles pántú melltartót! Ha este leveszi a melltartóját, és a vállán, ill. a mellén oldalt bevágást lát, biztos lehet abban, hogy nem megfelelő méretet/kosarat választott! Kérje szakember tanácsát a méretvételnél.

Különösen fontos a megfelelő kosár kiválasztása a merevítős fazonok esetében. A merevítő semmiképpen ne nyomja az emlő állományát. Sok nőnél az emlő formája olyan, hogy nagyobb a hónalj alá nyúló emlőállomány Az ő esetükben nem javaslom a merevítős melltartó viselését.

A nagymellű hölgyeknél fontos, hogy a mell oldalt is megfelelően legyen megtámasztva. Ez egyfelől esztétikusabb formát ad, másfelől kényelmesebb, így esténként a melltartó levétele után nem jelentkezik húzó jellegű fájdalom az emlőkben.

Műtét után lehetőség van speciális melltartó felírására akkor is, ha sikerült emlőmegtartó beavatkozást végezni. Akiknél az emlő eltávolításra került, a műtétet követően még nem tudják a szilikon protézist hordani, részben a sebgyógyulási folyamat, ill. a sugárkezelés miatt. A megfelelő testkontúr azonban ebben a szakaszban is biztosítható a formázott textil protézisek viselésével. A szilikon protézis vásárlásával érdemes megvárni a sugárkezelés befejezését.

Dr. Dank Magdolna

Mit jelent a team-munka az emlőrák kezelésben?

Röviden: a kezelés igazi csapatmunka, hiszen a sebész által eltávolított daganat biológiai viselkedéséről a patológus által írt lelet tájékoztat. A betegség kiterjedtségét a radiológus mondja meg, csak az emlőre lokalizálódott-e, avagy találni már távoli, szervi áttéteket is. Mindezek ismeretében döntenek arról, kinek milyen kezelésre van szüksége. A betegség elfogadása, elviselése nem mellőzheti a pszichés támogatást sem, melynek már a diagnózis közlésének pillanatában jelen kell lennie. Az onkopszichológia dinamikusan fejlődő területe az orvoslásnak. Sokat segít a diagnóziskor jelentkező átmeneti depresszió leküzdésében, a munkába való visszaállás vonatkozásában, a partnerkapcsolat folytatásában, a betegség különböző fázisainak- és a kezelések okozta mellékhatások elviselésében. Az onkológiai teamnek az onkopszichiáter aktív részese kell, hogy legyen. Lehet, hogy átmenetileg nyugtató, hangulatjavító gyógyszerek szedésére van szükség, máskor egyéni, vagy csoportos foglalkozások lehetnek segítségére. A relaxáció megtanulása is hasznos lehet (jóga, autogén tréning, stb.) A társadalmi és civil szervezetek is sokat tudnak segíteni a betegeknek. A sorstársakkal való találkozás, alternatív módszerekről való tájékoztatás, a különböző klubok számos segítséget adhatnak.. Az onkopszichológiai támogatás a rehabilitáció része, akárcsak a gyógytorna – a kar limfödémáját kivédendő, vagy a dietetikai tanácsadás,  vagy a megfelelő protézisek kiválasztása.

Dr. Dank Magdolna

Megelőzhető a mellrák?

Sokakban felmerül a kérdés, megelőzhető-e az emlőrák? A daganat kialakulásában számos tényező játszhat szerepet.

Rizikófaktorok, melyek összefüggésbe hozhatóak az emlőrák kialakulásával:

Kifejezetten fokozó tényezőként hatnak:

  • az un BRCA1, BRCA2 mutáció, aki ilyen génhordozó, ott genetikai tanácsadás szükséges a további teendő megbeszélésére
  • Civilizált nyugti életmód
  • Családi előfordulása emlő, petefészek daganatnak első fokú rokonnál
  • Benignus emlőelváltozás, atypusos hyperplasiával
  • Ionizáló sugárhatás

Közepesen fokozó tényezőként hatnak:

  • Korai első menstruáció
  • Késői menopausa
  • Nem szült vagy késői első szülés (30 év felett)
  • Jó szociális státus, iskolázottság;
  • alkoholfogyasztás
  • Elhízás (postmenopausában csak)
  • Megelőző méh, petefészek vagy vastagbél daganat
  • Orális fogamzásgátló több mint 10 éven át szedve
  • Postmenopausális hormonpótló terápia

Kérdéses, hogy fokozó tényezőként hatnak:

  • Megszakított első teresség
  • Pszichoszomatikus faktorok
  • Magas zsírtartalmú diéta
  • Alacsony frekvenciájú elektromágneses mező behatása

Rizikót csökkentő tényezőként hatnak:

  • Kihordott terhesség 20 éves kor előtt
  • Több terhesség
  • Petefészek eltávolítás 45 éves kor előtt
  • Rendszeres testmozgás
  • Szoptatás

Nincs hatása a rizikóra:

  • Emlő nagysága
  • Fibrocystás betegség proliferativ változás nélkül
  • Dohányzás

Mint látható, számos tényező játszhat szerepet az emlőrák kialakulásában. A megelőzésben az egészséges életmód kiemelt szerepet kap.

Az ösztrogén jelentős szerepet kap az emlőrák patomechanizmusában. Mint a fentiekben láthattuk, a hosszas ösztrogén hatás, azaz a korai első menses, és a késői menopauza, avagy a tartós hormonpótló kezelés oki tényező lehet, de a folyamatban más faktorok is szerepet kapnak. Az emlő önvizsgálatának megtanulása a fiatal lányoknál, később a rendszeres orvosi vizsgálat- háziorvos, nőgyógyász, esetleg onkológus, majd 40 éves kor körül az első mammográfia elvégzése, és később az emlőszűrő programban való részvétel elősegíti a korai folyamat felismerését, és a megfelelő terápia annak gyógyítását. Fontos  hogy a hormonpótló kezelés megkezdése előtt elvégezzék a mammográfiás vizsgálatot, és a hormonpótlás ideje alatt is rendszeresen. Ha a klimax okozta tünetek nagyon megterhelőek,  ha a szív-érrendszeri betegség kockázata megnő a petefészkek működésének leállta, és következményes ösztrogén szint csökkenés miatt, vagy megnő a csontritkulás kapcsán a patológiás törések kockázata, a hormonpótló kezelésre szükség van. Vitatott, hogy a kezelés időtartama milyen hosszú legyen.

Természetesen a “rák” diagnózisa mindenkit fejbe vág, letaglóz. Sajnos a társadalom hozzáállása stigmatizáló. Keveset hallani arról, hogy ez a betegség krónikus, gondozást,  rendszeres követést igényel. A kórlefolyás során akár több alkalommal is kezelésekre van szükség, ami jelenthet kemoterápiás kezelés, sugárterápiát, vagy hormonkezelést egyaránt, külön-külön, vagy kombinált formában.

Érdemes viszont odafigyelni a szelén pótlásra, mivel Magyarország táptalaja szelénben szegény. A természetes antioxidánsok, mint az A, E, D és C vitaminok megfelelő táplálkozással bevihetőek. Az immunrendszer erősítésében szerepet kap a rendszeres testmozgás, a friss levegőn való séták, a bőséges folyadékbevitel (ásványvíz, gyógyvizek, gyümölcsteák), a relaxációs gyakorlatok végzése. Konzultáljon dietetikus szakemberrel, milyen táplálék kiegészítőt ajánlott az adott évszakban fogyasztani.

Dr. Dank Magdolna

Mit jelent az emlőrák szűrés?

A médiában sokat hallani a népegészségügyi programról, annak keretén belül, pedig az emlőrák szűrésről. Mit is jelent a szűrés?

A tünet és panaszmentes nők esetében a cél megtalálni a nem tapintható emlőelváltozásokat, melyek kezelése optimális, így a gyógyulási esélyek is lényegesebben jobbak, mint amikor tünettel/panasszal fordul már valaki orvoshoz. A szűrésre a röntgen mammográfiát alkalmazzuk. Mivel az emlőrák előfordulása a 45. év után gyakoribb, a 45-60 éves korosztály rendszeres szűrése a program része. Amikor megkapja a szűrésre szóló meghívót, kérem ne dobja ki azt, hanem menjen el a vizsgálatra! Az emlőrák okozta halálozás csak akkor csökkenthető, ha Önök elmennek a szűrésre! Minden évben közel egy millió nő betegszik meg emlőrákban világszerte, a fele az Amerikai Egyesült Államokban és Európában.
A megbetegedések gyakorisága 1960 óta folyamatosan növekszik, évente úgy 1-2 százalékkal. A növekedés 1994-ben megfordult, (USA, Svájc, Olaszország) a szűrésnek, korai felismerésnek és korszerű kezelési metodikáknak köszönhetően.

Mégis felmerül a kérdés, hogy miért nem ismeri fel minden esetben a röntgen-mammográfiás vizsgálat az emlőrákot?

Ehhez tudni kell, hogy a mammográfia csak bizonyos életkor felett végezhető, általában 35 év felett. Ilyenkor már más az emlő struktúrája. Fiatal korban a mirigyes emlőállomány vizsgálatára ez a módszer nem alkalmas, mert “nem lát”. Ugyanakkor az un mikrokalcifikáció felismerésével az un. nem-invazív emlőrákok is megtalálhatóak, amikor egyáltalán nincs tapintási lelet. Ilyenkor a radiológus jelölő drótot helyez be, ennek alapján végzi a sebész a műtétet. A kivett szövet ismételt radiológiai vizsgálata során dől el, hogy az érintett terület valóban eltávolításra került-e, és ezt követi a szövettani vizsgálat.

35 éves kor alatt az emlőt ultrahanggal vizsgáljuk. A gyanús elváltozásokból pedig un. ultrahang vezérelt finomtűs citológiai vizsgálat kérhető, ami alkalmas daganatsejtek kimutatására. Az emlő komplex vizsgálatát tehát a fizikális vizsgálat, a röntgen-mammográfia, emlő-ultrahang és szükség esetén célzott citológiai vizsgálat jelenti.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni az emlő önvizsgálatának megtanulását, és rendszeres gyakorlását. Bármilyen gyanús elváltozást észlel – csomót tapint, behúzódás alakul ki az emlő bőrén –, azonnal forduljon orvoshoz. Lehet, hogy csupán egy fibroadenoma vagy ciszta, de sajnos fiatalabb életkorban is kialakulhat rosszindulatú daganat.

Kiegészítő vizsgálatok akkor történnek, ha a röntgen mammográfia valamilyen eltérést mutat. Az ultrahang vizsgálat nem része a rutinszűrésnek. A 40 feletti korosztálynál azért lehet röntgen vizsgálatot végezni, mert ekkor már csökken az emlő mirigyállománya és felszaporodik a zsír, un. zsíros involució következik be. Ez az állapot a röntgen mammográfiás vizsgálat szempontjából kedvező. A nők 12-15%-ánál 40 éves kor után masztopátiás, vagy fibrotikus emlőállomány alakul ki, melynek vizsgálatánál a mammográfia bizonytalanná válik. Ilyenkor kiegészítő vizsgálatot kell kérni. Bizonyos esetekben pedig magának a adaganatnak a szerkezete az, ami megnehezíti a mammográfiás vizsgálattal való felfedezést (pl. lobuláris carcinomák).

A daganat megjelenhet lágyrész-árnyék formájában, vagy néhány apró, szabálytalan, fészekszerű mikrokalcifikátum formájában, avagy lehet a kettő kombinációja.

Ha mikrokalcifikátum formájában nyilvánul meg, lehet, hogy nincs mögötte un. tumor-test – vagy az nagyon kicsiny -, ilyenkor nem tapintható az elváltozás. Ezeknél az eseteknél a mikrokalcifikátum, vagy a nem tapintható gyanús elváltozás területét meg kell jelölni – ez a képalkotóval végzett drótjelölés -, hogy műtét során a sebész a lehető legkisebb területet vegye ki, ugyanakkor az eltávolított szövetnek biztosan kell tartalmazni a mikrokalcifikátumot, vagy kicsiny, tumoros elváltozást.

Erről úgy győződnek meg, hogy a műtéti preparátumról mammográfia készül – ez az un. specimen mammográfia. Segítségével meghatározható, ogy az összes mikokalcifikátum és/vagy kicsiny nem tapintható daganat eltávolításra került-e, valamint az is, hogy kellő nagyságú-e a biztonsági zóna.

Fontos megemlíteni, hogy minden vizsgálatnak van specifitása és szenzitivitása, ami azt jelenti: mennyire alkalmas az adott betegség/elváltozás kimutatására, és milyen a találati arány ebben. Noha ez a mammográfiánál magasabb százalékú – a többi vizsgálathoz hasonlóan -, nem éri el a 100%-ot. Van fals pozitív – amikor kórosat lát, de az valójában nem az -, vagy kórosan negatív eset: amikor nem ismeri fel az elváltozást.

Az ultrahang vizsgálattal a ciszták, fibroadenomák, esetleg a tályogok kerülnek diagnosztizálásra. Elkülöníti a folyadék tartalmú, vagy szöveti állományt. Ultrahang vizsgálat megerősítheti a röntgen mammográfia által felvetett malignitásra (rosszindulatú) gyanús elváltozás mibenlétét, mivel alkalmas a rosszindulatú elváltozásból történő mintavételre. Jól alkalmas a szegycsont mögötti nyirokcsomólánc, valamint a nyirokrégiókban lévő nyirokcsomók vizsgálatára is. Ez már azonban a diagnosztika része.

Váladékozó emlőbimbónál duktográfiát alkalmazunk, főleg akkor, ha a váladékozás egyoldali, és felmerül helyi ok a hátterében. A kétoldali emlőváladékozás legtöbbször hormonális eltérésre utalhat.

A váladékból mindig citológiai vizsgálat történik annak meghatározására, hogy tartalmaz-e vörösvértesteket, vagy esetleg tumorsejtet.

A duktográfia olyan radiológiai vizsgáló módszer, amikor a tejutakat kontrasztanyaggal töltik fel a váladékozó járaton keresztül. Megjelöli az emlő ductusainak azt a részét, ahonnan váladékozás származhat (a váladék lehet fehér víz szerű, tejszerű, ha véres vagy barna ill. sötétzöld, az malignitásra adhat gyanút). A váladék ürülhet spontán vagy nyomásra.

Néhány szó a triplet diagnosztikáról:

  • ez az emlők fizikális vizsgálatát
  • képalkotó vizsgálatot – ami röntgen és ultrahang mammográfiát jelent –
  • és citológiai vagy hisztológiai vizsgálat az észlelt elváltozásból, azaz képalkotóval vezérelt mintavétel (vékonytűs mintavételt, – citológiai, avagy vastagtűs mintavételt szövettani vizsgálatra)

Van olyan eset, hogy egy elváltozás nem tapintható, de a mammográfiás vizsgálat során látható, máskor az ultrahang vizsgálat veszi észre. De olyan is van, hogy az elváltozás képalkotóval nem látható, ugyanakkor tapintható. Mindegyik esetben mintavételt kell javasolni.

Azokban esetekben, ahol bizonytalanok az előbbi radiológiai diagnosztikus módszerek, vagy a családban halmozott az emlőrák elfordulása – és emiatt korábbi életkorban végezzük el a szűrést -, helyet kap az MR diagnosztika. MR vizsgálatot kérünk, ha a műtéti területen kialakult recidívát (kiújulást) keresünk. A mellkasfali elváltozások detektálására még azokban az esetekben is alkalmas, ha csonkolásos műtétet követően inplantátum került behelyezésre.

Ugyancsak MR készül, ha hónalji nyirokcsomóból, vagy távoli szervből pl. májból végzett citológiai vagy hisztológiai vizsgálat emlődaganat áttétét mutatja ki, és a primer tumort keressük.

Napjainkban sok szó esik a PET-CT-ről. A PET és CT összekapcsolás a funkció és a morfológia vizsgálatát teszi lehetővé. Alkalmasa kis, nem tapintható elváltozások detektálására, ha az áttétet már diagnosztizáltuk, és keressük a primer daganatot. Információt kaphatunk olyan esetekben is, amikro az MR nem tudja elkülöníteni a hegszövetet a recidívától. (A tumor glukóz-felhasználása egyértelműen magasabb, itt a PET CT biztosabban mutat ki.)

Az MR és a PET-CT informálhat több gócú folyamatról, ami fontos információ a sebész számára a műtét típusának megtervezéséhez.

Dr. Dank Magdolna

Fel lehet készülni a kemoterápiára?

A kezelőorvos bizonyára részletesen elmondta a kezelés mellékhatásait, de első hallásra ebből nem biztos, hogy sok megmarad. Talán a legfontosabb kérdés ilyenkor, hogy lesz-e hányinger, hányás, valamint, hogy kialakul-e majd kopaszság.

Sokan a kezelés előtt akarják gyökeresen megváltoztatni eddigi életvitelüket. Belekezdenek egy vegetáriánus étrendbe, számtalan táplálék kiegészítőt szereznek be, méregtelenítésbe fognak, leteszik a cigarettát, mindenféle „kemoterápia mellékhatását csökkentő” ígéretes pirulát, kapszulát szereznek be.

Változtatásokra természetesen szükség van, de a szervezet nem fogja elviselni, ha minden téren a megszokottól eltérő behatásokat tapasztal.

A kezelések következtében a fehérvérsejt szám csökkenhet, gyengül a szervezet védekezőképessége. Lázas állapotban kezelést sem tudnak adni Önnek. Szükség esetén antibiotikum is kellhet. Érdemes torokfertőtlenítő és lázcsillapító tablettát otthon tartani.

A testmozgás fontos. Ha rendszeresen sportolt, annak intenzitását mindenképpen beszélje meg kezelőorvosával, ha nem, kisebb séták megtételére biztatnám.

Kérem, ne feledje, a lelki békéjének visszaszerzése kulcs a gyógyuláshoz. A „miért pont én, miért pont velem” gondolatok természetesek és érthetőek – de ha nem követik a kiutat kereső, a megoldást adó gondolatok, egy idő után rombolják a lelket. Nem könnyű szembenézni a rákbetegség diagnózisával. Szüksége lehet rá, hogy megtanulja az egészséges önzést, hogy önmagát helyezze az első helyre. Fontos, hogy legyenek olyan személyek – családtagok, barátok, munkatársak –, akikkel őszintén beszélhet érzéseiről, félelmeiről egyaránt. Keresse meg a rákbetegeket segítő csoportokat, keressen információt az interneten, tájékoztató füzetekben. Mielőtt orvosához megy, írja össze kérdéseit. Megkönnyíti az orvos helyzetét is, és nem marad megválaszolatlan kérdése sem.

Dr. Dank Magdolna

Mit jelent a hormonkezelés?

Azok az emlőrákok, melyekben a tumorsejtek felszínén un. ösztrogén és progeszteront megkötni képes receptorok vannak, alkalmasak a hormonkezelésre. Ismert tény, hogy az ösztrogénnek szerepe van az emlőrák kialakulásában. Ha az ösztrogént kötő receptort megkötjük egy hatást nem okozó készítménnyel – antiösztrogénnel – a sejt osztódását tudjuk meggátolni.

A legréggebben ismert készítmény a Tamoxifen. Szedése ritkán thrombemboliás szövődménnyel járhat. A szedés megkezdését követően ellenőrizni kell a méhnyálkahártya vastagságát, ún. hüvelyi ultrahang vizsgálattal, valamint szemészeti vizsgálat is szükséges. Korai, receptor-

pozitív emlőrákban 5 éven át tartó Tamoxifen-kezelés szükséges. A kezelés másik lehetősége, hogy az ösztrogén szintet csökkentjük. Azoknál a nőknél, akik még menstruálnak, ez a petefészek működés kikapcsolását jelenti, ami történhet gyógyszeresen (ez visszafordítható eredménnyel jár) vagy sebészi, esetleg sugárkezelés útján történő kasztrációval (utóbbiak irreverzibilis változást okoznak). Akik már nem menstruálnak, a mellékvese által képzett androgéneket alakítják át női hormonná. Az átalakítást végző enzim gátlásával csökkenteni lehet az ösztrogén szintjét. Ma már olyan korszerű, ún. szelektív enzimgátlók (anti-aromatáz szerek) állnak rendelkezésre, melyek csak az átalakítást végző enzimet blokkolják. Ezen készítmények mellékhatásai kedvezőbbek lehetnek, mint az antiösztrogén készítményeké. Korai, és áttétes emlőrákban egyaránt hatásosak.

Amikor egy hormonérzékeny betegség előrehalad, nem minden esetben van szükség kemoterápiára, hiszen a hormonkészítmények váltása is eredménnyel járhat (elsősorban nyirokcsomó, lágyrész áttétek esetében, de nem kiterjedt tüdő vagy májmetasztázisok esetén is alkalmazható hormonkezelés). A terápia jó életminőséget eredményez, a beteg jól tudja tolerálni.

A harmadik gyógyszercsalád az ún progesztogének. Adásuk az előbbi két csoport hatástalansága esetén javasolt. Mellékhatásuk, hogy testsúlygyarapodást eredményeznek, rontják a magas vérnyomásos és cukorbetegek állapotát. A testsúlynövekedést eredményező hatásukat kihasználva ma már inkább a daganatos lesoványodás kezelésében adjuk őket (elsősorban oldat formájában). Néha pecsételő hüvelyi vérzés, thrombembólia is kialakulhat.

Azok a nők, akik még menstruálnak, és korai emlőrák (nincs távoli szervi áttét) miatt kapnak kezelést, a kemoterápia alternatívájaként endokrin terápiával is eredményesen kezelhetőek. A gyógyszeres kasztráció felfüggesztésekor a menstruáció visszaállhat. Ez különösen azoknál fontos, akik még nem szültek, és gyermeket szeretnének.

Dr. Dank Magdolna

Szexualitás, intimitás

A fiatalok körében kevésbé, de a középkorúak között a mindennapi beszélgetésben még mindig tabu téma a szex. A női mell egy szexuális szimbólum, elvesztése sokszor a nőiesség megélésének elvesztését is jelenti. Sokan félnek megnézni saját magukat a tükörben egy csonkoló emlőműtétet követően, és el sem tudják képzelni, hogy meztelenül megmutassák magukat partnerüknek.. (Sajnos, a csak gazdasági alapokon nyugvó házasságokat, ahol az emberi kapcsolat már szegényessé vált, könnyen felboríthat egy ilyen műtét).

A kiegyensúlyozott kapcsolatokban természetes a műtét utáni szexuális kapcsolat. A műtéti terület még sokáig érzékeny marad, erre érdemes felhívni a partner figyelmét. A nagyobb gond ott van, amikor valaki nem tud hinni abban, hogy továbbra is vonzó partnerének, vagy ha eddig egyedül volt képes új partnert tud találni, ha levették a mellét. Ne feledjék, olyannak látnak minket, amilyennek mi hagyjuk, hogy lássanak bennünket! Aki elhiszi magáról, jobban mondva, elfogadja, hogy nem nő egy mellműtét után, annak nincs esélye partnert találni!
A napokban járt nálam egy kedves betegem, nyolc éve kezelem, egyik mellét levették. Távozáskor cinkosan pillantott vissza az ajtóból: Új partnerem van! Érdemes volt ránézni, sugárzott róla, hogy ő NŐ. Nő, csupa nagybetűvel.
Persze, mondhatják, könnyű erről beszélni, ám amikor az ember gödörben van, és nem látja a kifelé vezető utat, honnan kaphat segítséget?
Nem szégyen pszichológushoz, vagy pszichiáterhez fordulni a gondokkal. Onkológus orvosa bizonyára tud megfelelő szakember ajánlani, aki meghallgatja, és lehetőség szerint segít a gondok megértésében, feldolgozásában és leküzdésében.

Amerikában egy nő telefonkönyve így indul:

  • a fogorvosom
  • a nőgyógyászom
  • a pszichiáterem.

Dr. Dank Magdolna

Az Intimitás-szexualitás kérdéséről további cikkeket a Test és Lélek menüpontban talál

Kemoterápia alatti fogászati kezelés

Fontos a szájhigiéné betartása, a szájüreg többszöri átöblítése szájvízzel, főleg akkor, ha az étkezés után nem adódik alkalom a fogmosásra.

Van olyan beavatkozás, ami sürgős jellegű.  Ilyenkor a kezelőorvosnak és fogorvosnak érdemes konzultálni, mert lehet, hogy antibiotikum védelemre van szükség, és azt is tudni kell, milyenek a véralvadási vérzési paraméterek.

Kemoterápiás kezelés alatt fém implantáció ne kerüljön a szájüregbe, mert ez elősegíti a szájnyálkahártya fekélyes betegségének kialakulását/fennmaradását.

Dr. Dank Magdolna

Szépészeti kezelések

Nem ajánlott kemoterápiás kezelés alatt az ajkakba szilikont injektáltatni, vagy ráncok miatt az botox injekciókra vállalkozni. (Utóbbi esetében számolni kell azzal a mellékhatással is, hogy ha a beavatkozás nem sikeres, bizony a kívánt szép eredmény helyett a bénulás következtében groteszk arc lesz a végeredmény – már csak emiatt is érdemes ezt a beavatkozást fontolóra venni. Mivel ilyen kérdés is felmerül, utánanéztem, hogy több olyan kozmetikai gyár is van, akiknek a botoxhoz hasonló eredményt adó krémje létezik, az előbb említett mellékhatás nélkül). Nem ajánlott tartós (tetoválás) smink készítése sem a kemoterápia alatt. Ha valaki fél, hogy a kezelés miatt kihullik a szemöldöke, akkor inkább a kezelés előtt végeztessen ilyen beavatkozást, és érdeklődjön utána a módszernek is. (Milyen készülékkel végzik,milyen festékanyagot használnak, milyen mélyen viszik be?)

Dr. Dank Magdolna

Mikor lehet méregtelenítő kúrát kezdeni?

Semmiképpen sem a műtét után, ill. a kezelések alatt! Ha a zsíros ételekről átállunk a fehér húsok, zöldségek-gyümölcsök fogyasztására, már ez is a méregtelenítés részét képezi. Amikor valakinek az állapota stabil, tarthat folyadéknapot, amikor csak kipréselt zöldség és gyümölcslevet iszik, de ez 1-2 napnál ne legyen több. A méregtelenítés alapvető része a tartósítószerek és konzerváló anyagok kerülése.

A gyógyteák “ősi” méregtelenítő szerek, de ezekről részletesen most nem tudunk írni, erről olvasson utána hiteles szakmai oldalakon. A krónikus székrekedésben szenvedőknél a bél kimosása után beállított diéta hasznos lehet a  megfelelő bélmozgás visszaállításában, a hydro-colon terápia is hasznos lehet, mivel segít megszabadulni a salakanyagoktól – figyeljen oda, hogy megfelelően felkészült szakember segítségét vegye igénybe! Az izzadás is méregtelenít. Szaunázás előtt azonban konzultáljon orvosával, nincs-e annak akadálya.

Dr. Dank Magdolna

Felkészülni az őszi időszakra

A forró nyári napok után beköszöntenek a hideg reggelek, amikor nem is tudjuk, mit vegyünk fel. Az ismerősök között is egyre többen náthásak, megemelkedik a felső légúti megbetegedések száma. Sokan kezdenek ilyenkor vitaminkúrát. Noha erről már írtunk, ismét érdemes megemlíteni, a túl sok vitamin bevitele káros is lehet, ezért érdemes összeadni az egyes készítmények hatóanyagainak mennyiségét. (Néha meglepetés fogja érni Önöket, hogy az ajánlott dózis hányszorosát is szedik be!) Amíg van friss gyümölcs, zöldség, érdemes ezeket fogyasztani. Később úgyis egyre nehezebb lesz a kellő mennyiségű rost bevitele – de ezen a kefirbe kevert korpa, vagy rosttabletta fogyasztásával lehet segíteni Eljött az ideje a délutáni teázásoknak. A fekete tea mellett a gyümölcsteák igazán kellemes aromát adnak, de érdemes a zöld teát is megkóstolni. Ha már megfáztunk, és köhögünk is, akkor a hársfatea jótékony lehet. Ne feledjük, hogy a fűtés megkezdésével a levegő sokkal szárazabb, érdemes párásítani. A fűtőtestre helyezett vízre cseppentsen néhány csepp illóolajat, pl. citromot, vagy eukaliptuszt, vagy levendulát. Az illóolajokat alkalmazhatjuk a fürdővízben is. Akinél nem ellenjavallt, bátran menjen szaunába, ezáltal javulni fog a közérzete.(Szaunázás előtt konzultáljon orvosával!)

Az ősz divatja szerencsére előtérbe helyezi a puha, természetes anyagokat, így a gyapjút is. Ezáltal lehetőség adódik a réteges, ugyanakkor divatos öltözködésre is.

Dr. Dank Magdoln

Az erőnlét fenntartása rendkívül fontos

Az esetek egy részében a műtétre fel lehet készülni, hiszen azt gyógyszeres vagy sugárkezelés előzi meg. Más esetekben azonban (s ez a gyakoribb) a műtét az első. Igen fontos a megfelelő táplálkozás! Egyik napról a másikra gyökeresen megváltoztatni a berögződött szokásokat nem lehet, de törekedni kell a több zöldség és gyümölcs fogyasztására- melyek értékes vitaminforrások is -, valamint a nehéz ételek kerülésére (zsíros, füstölt ételek). Fehérjére szükség van. Ez lehet növényi eredetű – szója, bab, lencse-, vagy állati eredetű ezenbelül inkább szárnyasféle vagy hal.

Érdemes odafigyelni a rendszeres bélműködésre. Szorulás esetén a magas rosttartalmú ételek kerüljenek előtérbe, gyógytea, gyógyvíz, hashajtó lekvár, ill. hashajtó gyógyszer is alkalmazható. Utóbbi esetében azonban kerülni kell a hosszantartó alkalmazást, a hozzászokás veszélye miatt.

Tavasszal egyre könnyebb a természetes vitaminokhoz hozzájutni. Akinek az étrendje azonban ezeket nem tartalmazza, tabletta formájában pótolhatja a szükségleteit. Több multivitamin készítmény egyidejű fogyasztása azonban nem javasolt, hiszen a túladagolás ugyanúgy káros, mint a hiány. A C-vitamin fontos, hiszen az A, E, és D vitaminokkal együtt az ún. természetes antioxidánsok (a károsító szabadgyökök lekötői) közé tartozik. Igen magas dózis esetében – egy gramm felett – azonban a C-vitamin gyomorpanaszokat okozhat, ami ronthatja az étvágyat.

A műtét után megkezdett torna segíti a nyirokkeringést. Amennyiben a hónalji nyirokcsomókat is eltávolították, kerülni kell a műtött végtag terhelését, felmelegedését, az ezen a karon végzett vérnyomásmérést és vérvételt. Próbáljon meg ugyanannyit mozogni, mint műtét előtt – ha akkor nem tette, most itt az ideje a könnyű sétáknak. Ha korábban rendszeresen úszott, a heg gyógyulása után ismét elkezdheti, ha korábban nem úszott rendszeresen, kicsit még várjon, amíg melegebb lesz az idő.

Dr. Dank Magdolna

Hirtelen súlycsökkenés?

A daganat jelenlétét jelezheti az étvágytalanság, étvágycsökkenés, és fogyás. A műtéti megterhelés további testsúly csökkenéssel járhat. Az átlag magyar ember 40 év felett már küszködik egy kevés (több) túlsúllyal. Ha hirtelen, minden különösebb ok nélküli fogyás mutatkozik, feltétlenül forduljon orvoshoz! Mint korábban említettük, nem a műtét körüli időszak a legalkalmasabb az intenzív fogyókúrára – ez vonatkozik a kezelési időtartamra is. Az ún. tumoros cachexia szindróma már a testsúly 5%-os elvesztése esetén is kialakul ( amikor a fogyás néhány hét alatt következik be), 10% veszteség felett pedig már kifejezetten rontja a betegség prognózisát, függetlenül a stádiumtól. Sokszor a normál étkezéssel nem lehet megfelelő fehérje-, zsír- és szénhidrát-mennyiséghez juttatni a beteget, ilyenkor tápszerek adása is szükséges, és jótékony lehet az étvágyat javító gyógyszerek szedése is (ilyen gyógyszer nemrégiben lett regisztrálva a tumoros cachexiára).

Dr. Dank Magdolna

Táplálékkiegészítők a terápiák után?

Manapság annyi gyógyhatású készítmény van forgalomban, hogy lehetetlen az összest ismerni. Alkalmazásuk során józan mérlegelésre szeretném kérni Önöket. Érdemes elolvasni, mit is tartalmaz a készítmény, és milyen dózisban. A fantázianevek mögött sokszor ugyanaz a hatóanyag áll!

Másrészt az árakról is érdemes tájékozódni, és előzetesen konzultálni kezelőorvosával is. Ma már egyre több orvos javasolja is ezeket a készítményeket, meggyőződvén azok jó hatásáról. Például a Humet-R jól alkalmazható vaspótlásra, ezen kívül a benne lévő huminsav daganatellenes hatása is ismert (nem gyógyítja meg a daganatot!). A stresszes helyzetekben a Magnézium (B6 vitaminnal kombinálva is kapható) jótékony. Az echinacea hatása régről ismert megfázások esetében, a lándzsás útifű oldat pedig kiváló köptető. A különböző illóolajok párologtatása oldja a stresszt, tisztítják a légutakat. A homoktövis húsolaj kapszula a bőr védelmét segíti sugárkezelés alatt. A fehérfagyöngy tea (előző nap áztatni, nem pedig forrázni) immunstimuláns hatású. A Culevitről, Macskakaromról, Avemarról sokat hallottunk a médiákban. Önmagában egyik sem a rák ellenszere.

Dr. Dank Magdolna

Az elhízás a rák egyik kockázata?

Mi a helyzet az elhízással? Nemcsak esztétikai probléma, hanem jelentős megterhelés a szervezet számára. A túlsúly miatt nehezebb a mozgás, a kezeléseknél nagyobb gyógyszermennyiségekre van szükség, aminek több lehet a mellékhatása. Ha elszánjuk magunkat a fogyásra, konzultáljunk dietetikussal. Próbáljunk olyan megoldást választani, ami hosszútávon elfogadható számunkra, noha lehetséges, hogy az eredmény nem azonnali és látványos. A gyakorlott fogyókúrázók szinte egész életükben “fogyiznak”, de tartós eredményt nem tudnak elérni, mert mindig a gyors változásra törekszenek. A hízás-fogyás pedig a jól ismert “jojó effektus” révén csökkenti az izomtömeget, és növeli a zsírtartalmat, ami semmiképpen sem kívánatos. Koplalni nem lehet a végtelenségig, és a koplalások mindig nagy evésekkel végződnek. Érdemes naponta többször, de keveset enni, és felhagyni a nassolással, csipegetéssel. Sokszor az is segít, ha táplálkozási naplót vezetünk, amibe felírjuk, mikor, mit és mennyit ettünk. Lehet, hogy meglepetések fognak érni bennünket, amikor visszaolvassuk. Vannak ételek, melyek teltségérzetet váltanak ki, ugyanakkor kalóriaértékük csekély. A rendszeres mozgás elengedhetetlen része a fogyókúrának!

Fontos: Ne műtét után kezdjen fogyókúrázni, még ha túlsúlyos, akkor sem! Ilyenkor inkább az étrendjének a minőségén és mennyiségén változtasson, de semmiképpen se koplaljon.

Dr. Dank Magdolna

A csontritkulás fenyegetése és megelőzése

Bizonyos esetekben nem szerencsés, ha a menstruáció folytatódik, mert a daganat a keringő ösztrogént saját fejlődéséhez használja fel. Ezekben az esetekben gyógyszerrel leállítják a menstruációt, ami klimaxos tünetekkel jár. Ilyenkor fontos a rendszeres mozgás, séta, úszás, valamint a megfelelő kalcium bevitel. Érdemes gyógytornásszal megbeszélni, milyen gyakorlatok lehetnek hasznosak, és ezeket végezze rendszeresen. Küzdeni kell az elhízás ellen, erre pedig a legjobb módszer a rendszeres mozgás (lift helyett a lépcső használata, 1-2 megálló legyaloglása – ha másra nincs is mód). A csontritkulás mértékét oszteo-denzitometriás vizsgálattal lehet meghatározni, az erre kijelölt centrumokban. Amennyiben szükséges, a centrumok szakorvosai a megfelelő gyógyszereket is fel tudják írni.

Dr. Dank Magdolna

Megfáztam, mit vegyek be?

A nem gyógyszernek minősülő készítmények közül hatásos lehet a torok fertőtlenítésére szolgáló tabletta (több is kapható a patikákban), a szelén+zink kombináció szedése, a különböző köptető jellegű homeotápiás készítmények, valamint a sebes orr kezelésére az orrkenőcs. Érdemes odafigyelni, hogy a lakásoknak, irodáknak megfelelő legyen a páratartalma, akár lehet egy kis citromolajat, eukaliptusz olajat is párologtatni.

Dr. Dank Magdolna

Hogyan lehet megelőzni a megfázást, légúti betegséget?

Az első, és a legfontosabb: a megfelelő réteges öltözködés, hiszen reggel, amikor elindulunk, lehet, hogy csak 5-7 °C van, viszont délutánra még 16-18 °C is lehet. Legyen tehát mit felvenni és levenni!

Azok a Hölgyek, akik éppen kemoterápiás kezelés alatt vannak, ilyenkor fogékonyabbak a cseppfertőzés útján terjedő betegségekre.
Tudom, nehéz ilyet kérni, de lehetőleg kerüljék a nagy bevásárló centrumokat, és a vásárlás idejét se a „csúcsidőre” tegyék. Ugyanez vonatkozik a közlekedésre is.
Néha a legsúlyosabb fertőzések a gyermekközösségekből jönnek – bármennyire is nehéz, a kisgyerekeket nem szabad betegen ölelgetnim, puszilgatni, ha kezelés alatt áll!

Dr. Dank Magdolna

Veszélyes-e a láz kezelés után?

Sokan bagatellizálják a lázat, mondván: a láz hasznos dolog, hiszen ezáltal küzdi le a szervezet a kórokozókat. Ez így is van, de nem minden esetben tudja a laikus eldönteni, hogy valóban „banális” lázról van-e szó. Ha több napon át a hőemelkedés 37oC fölé megy a szokványos lázcsillapítás ellenére, akkor feltétlenül forduljon háziorvosához. Amennyiben kemoterápiás kezelést követően alakul ki láz AZONNAL vissza kell menni a kezelést megadó kórházba, mert ennek hátterében a fehérvérsejt szám súlyos csökkenése is állhat, és igen súlyos klinikai kép alakulhat ki. Ilyenkor kórházi megfigyelésre, és kezelésre is szükség van.

A másik túlkapás viszont, haa „kis láz” esetén is azonnal antibiotikumot szed, lehetőleg ami éppen otthon vagy a szomszédnál van. Ez is igen veszélyes játék, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a kórokozók rezisztenssé váljanak az antibiotikus kezelésre. Antibiotikumot csak akkor kezdjen el szedni, ha azt orvos rendelte el, miután Önt megvizsgálta!. Az is lényeges, hogy az orvosságot olyan adagban és annyi ideig szedje, ahogyan azt elrendelték!

Dr. Dank Magdolna